Home Forumlar Teknik Analiz Sırları Spot Piyasa ve Vadeli Piyasa

Spot Piyasa ve Vadeli Piyasa

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar

Çağkan.
    Katılımcı

Tunç abi, vadeli piyasada hisselerde işlem yaparken hacim için spot piyasanın daha doğru olduğunu hacim videosunda söylüyorsunuz. Peki, vadeli hisselerde işleme girip çıkarken spot hisse grafiğini mi takip etmeli? Makas açılıp kapanıyor, seviyeleri nasıl belirleyeceğiz? Analiz yaparken spot hisse grafiğine mi analiz yapıp vadelide işleme girip çıkmalı?

Ben hem spot grafiğine hem de vadeli grafiğine analiz yapıyorum, ancak hacimleri kullanmıyordum. Artık kullanacağım ama kafam karışıyor bazen hangi fiyatı ve grafiği dikkate almalıyım diye…

admin
    Anahtar yönetici

Öncelikle hacim bilgisi hisse senetleri için spot piyasada daha güvenilir çünkü daha fazla derinlik var. Vadeli işlemlerdeki dayanak varlığa ait fiyat zaten belirleyici oluyor.

Vadeli işlemlerde işlem yaparken zaten orada oluşan fiyata göre alım satım yapıyorsunuz. Ancak bu fiyatlara doğrudan etki eden şeyin spot fiyatlar olduğunu bilmeli ve vadeli fiyatlarla spot arasında bir uyumsuzluk, bir anormallik olduğunu görürseniz o zaman spotun belirleyici olacağını bilmelisiniz.

Spot grafiği dikkate alın derim ancak gün içi işlemler, kaldıraçlı işlemler risklidir, anormallikler olup uzun sürebilir.

Çağkan.
    Katılımcı

Tamamdır Tunç abi, dikkatli olacağım. Teşekkür ederim 🙂

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.