Home Forumlar Teknik Analiz Sırları Spot ve Vadeli Piyasa Hakkında

Spot ve Vadeli Piyasa Hakkında

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar

Çağkan.
    Katılımcı

Tunç abi merhaba, Çağkan ben 🙂

Öncelikle foruma dışarıdan, yani giriş yapmadan erişilebildiğini söylemek isterim. Eğer farkında değilseniz, sadece üyelere özel olabilir.

Tunç abi, ben hem pay vadeli piyasada işlem yapmayı seven birisiyim, ancak fiyatlar ve giriş seviyeleri kısmında sorun yaşıyorum. Spot grafiğe göre analizimi yapıyorum, vadeli grafiğe göre de analizimi yapıyorum ama esas baz almam gereken fiyatın spot fiyat olduğunu bildiğim için spot ile vadeli arasındaki farkı nasıl ayarlayacağımı bilemiyorum. Bekleyen emir yazarken bu beni çok zorluyor. Ekran başındaysam, pek sıkıntı olmuyor. Anında işleme girip çıkabiliyorum ama ekran başında bile olsam duygularıma yenik düşmemek adına zarar kes ve kâr al bekleyen emirlerini yazmak istiyorum.

Ben şimdi aradaki fiyat farkını nasıl ayarlayacağım? Vadeli grafiğe göre analiz yapıp mı işleme girmeliyim? Spot grafiğe göre işleme giriş ve çıkış yerlerini belirlemişsem bunu vadelideki fiyata nasıl yansıtacağım?

Kafam çok karışık Tunç abi bu konuda, yardımcı olabilir misin lütfen?

admin
    Anahtar yönetici

Öncelikle vadeli işlemlerde kaldıraçlı işlem yapıldığı için risk daha da artıyor ve ekran başında olmak gerekiyor. Ana yön için spota göre analiz yapmalı ama alıp satarken vadeliye göre yapmalısın. Yani analizi spota göre yapıp buradan çıkar veya buradan artık düşüşe geçer diye karar vermelisin. Ancak alıp sattığın şey vadeli olduğu için vadelideki fiyatlara muhakkak bakmalısın. Ama mümkünse gün içi al sat işleri yapma, birkaç haftalık hareketleri yakalamaya çalış derim.

Çağkan.
    Katılımcı

Teşekkür ederim Tunç abi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.